Лого

Tokom „Nedelje sećanja“ u školama govoriti i o padu nadstrešnice

880
мај 4, 2026

Prema Kalendaru obrazovno-vaspitnog rada u osnovnim i srednjim školama u Srbiji se od 4. do 8. maja obeležava Nedelja sećanja i zajedništva. Kako je najavilo Ministarstvo prosvete, tokom tog perioda će biti „iskazano sećanje i poštovanje žrtvama zločina u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu, kao i žrtvama u Duboni i Malom Orašju i Niškoj Banji 2023. godine“.

Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) poziva nastavnike da tokom Nedelje sećanja i zajedništva s učenicima realizuju aktivnosti kojima se iskazuje sećanje i poštovanje prema žrtvama pada nadstrešnice novosadske železničke stanice 1. novembra 2024. godine, na koje je Ministarstvo prosvete očigledno zaboravilo.

Škole imaju mogućnost da različitim aktivnostima usmerenim na negovanje kulture sećanja promovišu empatiju, toleranciju, poštovanje i odgovornost. Posebno je važno upoznati učenike sa štetnošću pokušaja da se tragedije izazvane korupcijom, neodgovornošu i neznanjem relativizuju, a odgovorni ostanu izvan domašaja prava i pravde.